Do czego służą nitownice radialne?

21 grudnia 2021

Nitownice radialne są przeznaczone do dużych oraz mniejszych zakładów, ponadto można ich używać do nitowania masowego. To mechaniczne urządzenie jest napędzane dwoma silnikami, których moc wynosi 0,75 kW. Pomimo tak dużej mocy, nitownice radialne są urządzeniami, które charakteryzują się cichą pracą. Zakres pracy tego urządzenia obejmuje nity do średnicy dziesięć milimetrów.

Nitownice radialne - zastosowanie

Zastosowanie nitownic radialnych jest niezwykle szerokie, ponieważ można je znaleźć między innymi w okładzinach hamulcowych do:

  • pojazdów użytkowych,
  • samolotów,
  • metalowych wsporników,
  • okien,
  • zatrzasków,
  • wyrobów skórzanych,
  • telefonów komórkowych.

Nitować można wiele rodzajów i typów materiałów, zarówno delikatnych, jak i elektronicznych. Ponadto proces nitowania obejmuje automatyczne podawanie lejów i torów, eliminując potrzebę ręcznej obsługi pozycjonowania. Zmniejsza to koszty, a dodatkowo podnosi jakość nitowania.

Jakie wyróżniamy kategorie nitownic?

Nitownice dzielą się na dwie kategorie, którymi są:

  • nitownice udarowe,
  • nitownice orbitalne.

Nitownice udarowe wbijają nity w dół, przez materiały i do narzędzia do walcowania, powodując rozszerzanie się nitu, a następnie łączenie materiałów. Natomiast nitownice orbitalne oferują więcej ręcznego sterowania, ale ich wykonanie zajmuje więcej czasu. Proces orbitalny obejmuje narzędzie do formowania, które obraca się i opada w nit, rozkładając go w pożądany kształt.

Jakie są różnice pomiędzy nitowaniem radialnym a orbitalnym?

Najbardziej oczywistą różnicą w nitowaniu orbitalnym i radialnym jest ścieżka narzędzia noska. W przypadku nitowania orbitalnego końcówka jest utrzymywana pod stałym kątem, zwykle 6°, i obraca się wokół łącznika ruchem okrężnym. Obracając się wzdłuż czopa, delikatnie formuje materiał. Kąt 6° zużywa do osiemdziesięciu procent mniej siły niż prasa i tworzy około dziesięciu procent obciążenia bocznego. Nie da się ukryć, że nitowanie radialne za pomocą nitownic takich jak oferujemy https://polwelt.pl/oferta/nitownice-radialne-systemy-podajnikowe-prasy-montazowe-KMT jest zupełnie inne. Penezarka promieniowa zaczyna się w środku i formuje na zewnątrz we wzór fleurette. Taki proces powoduje mniejsze obciążenie boczne, ale niestety wymaga większej siły, ze względu na to, że przemieszcza się bezpośrednio nad czopem. Wybierając między nitowaniem orbitalnym a radialnym, należy wziąć pod uwagę całkowity koszt posiadania, funkcję złącza, rozmiar, wymaganą siłę formowania oraz przyszłe koszty konserwacji maszyny. Nie należy lekceważyć zobowiązań finansowych i czasu potrzebnego na konserwację, ponieważ może to znacznie wpłynąć na przepustowość.