Zwijarki do blach - trójwalcowe czy czterowalcowe?

5 stycznia 2022

Wśród wielu różnorodnych maszyn powszechnie wykorzystywanych podczas procesu obróbki metali, jedną z najważniejszych i najbardziej wszechstronnych, jest zwijarka do blach. Przy pomocy tego narzędzia można z łatwością zwijać, odkształcać i nadawać materiałom pożądane krzywizny. Co najważniejsze, dzięki jego zastosowaniu, proces ten przebiega bardzo sprawnie, jest powtarzalny i niezwykle precyzyjny. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości zwijarki do blach znajdują szerokie zastosowanie zarówno w niewielkich warsztatach, ale przede wszystkim w dużych zakładach przemysłowych.

Rodzaje zwijarek do blach

Ze względu na przeznaczenie, wielkość zakładu oraz rodzaj napędu, zwijarki dzielimy na ręczne i mechaniczne oraz hydrauliczne. Pierwsze z nich są przeznaczone wyłącznie do delikatnych prac w małych warsztatach. Zwijarki hydrauliczne to znacznie większe maszyny, o szerszym zastosowaniu, dlatego wykorzystuje się je do bardziej zaawansowanych procesów i trudniejszych w obróbce materiałów. Kształtowanie blach odbywa się tam za pomocą trzech lub czterech rolek. Ze względu na ich ilość urządzenia dzielimy na:

Główne zalety zwijarek czterowalcowych

Zwijarki do blach czterowalcowe to najbardziej zaawansowane technologicznie narzędzia o wysokiej mocy. Pozwalają uzyskać znacznie lepsze efekty niż urządzenia wyposażone w trzy rolki. Pracują wydajniej i niemal o połowę szybciej niż zwijarki do blach trójwalcowe. Są też niezwykle łatwe, intuicyjne w obsłudze. Gotowy element, odpowiednio ukształtowany, uzyskuje się w jednym przejściu blachy. Jest ona bowiem dokładnie dociśnięta przez górny i dolny walec, co niweluje możliwość jej ślizgania się w trakcie procesu podginania. Czterowalcowe zwijarki do blach występują w dwóch wersjach. Mniejsza maszyna typu MCA doskonale sprawdza się przy materiałach o maksymalnej grubości 15 mm. Większe maszyny typu MCB będą idealne do obróbki znacznie grubszych blach, których grubość wynosi nawet 300 mm.

Charakterystyka trójrolkowych zwijarek

Trójwalcowe zwijarki do blach dzielą się na urządzenia o zmiennej geometrii typu MAV i na narzędzia o podwójnym docisku typu MCO. Pierwsze z nich to zdecydowanie najłatwiejsze w obsłudze maszyny. ich konstrukcja przypomina nieco prasę, ponieważ górny walec porusza się w górę i w dół, a materiał jest oparty na dwóch pozostałych walcach. Ich obrót przesuwa blachę i formuje cylinder o odpowiedniej średnicy. Ten rodzaj zwijarek jest przeznaczony do najcięższych zadań. Dzięki zastosowaniu tłoczenia ze zmienną geometrią doskonale radzą sobie bowiem z blachami o grubości 60-80 mm, a także z grubszymi.