W jakich branżach przyda się prostowarka blach?

30 marca 2021

Arkusze blach to materiały konstrukcyjne, które wymagają odpowiedniego przygotowania przed ich zastosowaniem. Jedną z najważniejszych form obróbki plastycznej blach jest ich prostowanie.

Prostowanie blach – na czym polega?

 

Prostowanie blach to proces obróbki plastycznej, który polega na poddawaniu arkusza blachy działaniu odpowiednich sił. Powodują one zmianę struktury danego materiału oraz umożliwiają osiągnięcie odpowiedniego kształtu. Blacha po zabiegu prostowania jest pozbawiona wgnieceń oraz nierównych fragmentów powierzchni. Ponadto proces prostowania blach nie obejmuje skrawania, więc usuwanie wgnieceń i wyrównywanie powierzchni odbywa się bez strat materiałowych.

Jak działa prostowarka?

 

Prostowarka do blach to precyzyjne urządzenie, które pozwala na zmniejszenie naprężenia materiału oraz uzyskanie jego płaskości. Może być stosowana zarówno dla całych arkuszy, jak i mniejszych części całości, które zostały wcześniej wycięte z danego arkusza. Prostowarki umożliwiają szybkie i nieutrudnione przeprowadzenie prostowania tych elementów. Zasada działania prostowania walcowego blach opiera się na kilkukrotnym zginaniu materiały pomiędzy walcami. Jest to gięcie naprzemienne – mocne na pierwszych walcach prostujących, z kolei słabsze im bliżej wylotu. Dzięki zastosowaniu plastycznych zgięć naprzemiennych powstaje równy i pozbawiony naprężenia arkusz blachy.

Zastosowanie – w jakich branżach stosowana jest prostowarka blach?

 

Prostowarki do blach wykorzystywane są do prostowania materiałów o szerokim zakresie wymiarowym oraz mogą być stosowane do różnego rodzaju materiałów konstrukcyjnych. Z tego względu posiadają szeroki zakres zastosowań i są stosowane w wielu branżach przemysłowych. Prostowarki do blach wykorzystywane są w przemyśle budowy maszyn, przemyśle samochodowym, przemyśle lotniczym, przemyśle elektrochemicznym oraz podczas prac w centrach obróbki laserowej czy centrach obróbki stali. Często są także niezbędnym oprzyrządowaniem podczas prac wykonywanych z blachami perforowanymi, tarczami pił i innymi elementami, które wymagają tej formy obróbki plastycznej.

Efekty jej zastosowania

 

Urządzenia do prostowania blach to rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie materiału o odpowiednim kształcie i właściwościach. Efektami przeprowadzenia obróbki plastycznej w postaci prostowania blach jest nadanie im idealnej płaskości oraz usunięcie niepożądanego naprężenia materiału, który mogłyby powodować różnego rodzaju problemy podczas dalszej eksploatacji elementu. Prostowanie blach umożliwia także usprawnienie dalszej obróbki, co przekłada się na oszczędność czasu i zmniejszenie kosztów.