Łączenie przez przetłaczanie - czym jest?

31 grudnia 2020

Łączenie blach metodą przetłoczenia - co to takiego i na czym polega?

Łączenie blach przez przetłoczenie niemal całkowicie wyparło nitowanie. Polega ono na połączeniu 2 lub więcej warstw blachy za pomocą zakleszczenia. Jest ono tworzone na zimno, przy użyciu stempla i matrycy. Dobrze wykonany zabieg przetłoczenia blach łączy warstwy bez użycia elementu łączącego. Technika ta jest także znana jako "nitowanie bez nitów". Umożliwia ona łączenie warstw o takiej samej lub różnej długości. Ponadto pozwala na umieszczanie warstw pośrednich między łączonymi blachami. Do takich warstw można zaleczyć papier, gumę oraz inne materiały izolujące i uszczelniające.

Jakie zalety niesie za sobą łączenie blach przez przetłoczenie?

Technologia toxowania pozwala na zwiększenie wytrzymałości materiału na zmęczenie. Dodatkowo materiał ulega miejscowemu umocnieniu. Sprawia to, że łączenie jest zdolne do przenoszenia dużych obciążeń. Połączenie za pomocą matrycy przetłoczeniowej jest trwałe na poziomie ok. 70 procent podobnej wielkości łączenia zgrzewanego. Pozwala to na uniwersalność zastosowanie. Łączenie przez przetłoczenie może być stosowane przy różnych materiałach. Rozwiązanie to nie należy do drogich, jest wyraźnie tańsze od punktowych połączeń zgrzewanych. Łączenie blach przez przetłoczenie nie generuje hałasu i oszczędza energię, a to sprawia, że jest przyjazna dla środowiska. Wszystkie te cechy są zorientowane na uzyskanie jak najlepszego efektu. Ten sposób łączenia materiałów nie uszkadza ich powierzchni i nie generuje ciepła. Przynosi to pozytywny skutek pod kątem podatności na korozję - wierzchnia warstwa materiału nie zostaje uszkodzona, więc jest na nią mniej podatna.

Przetłoczenie to najlepszy sposób łączenia materiałów. Zapewnia oszczędność finansową i nie generuje negatywnego wpływu na środowisko. Nie powoduje uszkodzeń powierzchniowych, za tym idzie brak negatywnego wpływu na właściwości antykorozyjne materiału. Łączenie wykonane w ten sposób jest wytrzymała, a narzędzia wykorzystywane w tym procesie nie ulegają szybkiemu zużyciu. Cała charakterystyka tego typu połączeń sprawia, że warto ją polecić.