Jakie są rodzaje pras montażowych?

27 stycznia 2022

Prasy montażowe to mechanizm wykorzystywany od dziesięcioleci w różnych gałęziach przemysłu. Ich odpowiednie użycie znacząco przyspiesza wykonywanie poszczególnych zadań. W zależności od rodzaju prasy oraz profilu przedsiębiorstwa konieczny jest dobór odpowiedniego typu urządzenia. Jakie są najczęściej wykorzystywane rodzaje pras montażowych?

Czym jest prasa montażowa? Zastosowanie prasy montażowej w nowoczesnym przemyśle

Prasa montażowa to urządzenie, które jest wykorzystywane do zaawansowanej obróbki elementów wykonanych z metalu, tworzyw sztucznych itd. Z użyciem profesjonalnej prasy montażowej możliwe jest wykonanie takich zadań jak między innymi:

- łączenie poszczególnych części/podzespołów np. wciskanie tulei lub wyciskanie łożysk
- wykonywanie otworów,
- cięcie,
- modyfikacja kształtu materiału w celu dostosowania go do potrzeb przedsiębiorstwa,
oraz wiele innych.

Jakie są najczęściej spotykane rodzaje pras montażowych?

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii wywiera poważny wpływ przede wszystkim na ulepszanie urządzeń przemysłowych. Wynika to z faktu, że współczesny przemysł cechuje się niezwykłą różnorodnością, dlatego konieczne jest posiadanie takiej aparatury, która pozwoli na wszechstronną obróbkę materiałów. To właśnie dlatego w XXI wieku możemy wyróżnić między innymi takie rodzaje pras montażowych jak:

- prasy ręczne zębatkowe,
- prasy ręczne kolankowe,
- prasy pneumatyczne,
- prasy mimośrodowe.


Czym charakteryzują się poszczególne typy?

Prasy ręczne zębatkowe

Prasa ręczna zębatkowa cieszy się popularnością z uwagi na swoją precyzję oraz ergonomiczny charakter. Ze względu na swoją stosunkowo prostą budowę jest ona wykorzystywana do obróbki niewielkich obiektów, wciskania łożysk itd. Urządzenie to daje możliwość m.in. regulacji pozycji startowej dźwigni. Prasy zębatkowe są także stosunkowo tanie.

Prasy ręczne kolankowe

Do najważniejszych atutów pras ręcznych kolankowych należy przede wszystkim wszechstronność – ich praca pozwala na gięcie, nitowanie, montaż i tłoczenie metalowych obiektów. Liczne zalety tego typu urządzeń sprawiają, że są one wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu.

Last but not least, prasy kolankowe są niewielkie i poręczne (ich masa zazwyczaj nie przekracza 70 kg), dlatego cieszą się popularnością w mniejszych zakładach. W przeciwieństwie do pras zębatych siłą maksymalna jest uzyskiwana przy końcowym położeniu dźwigni.

Prasy pneumatyczne

Prasa montażowa pneumatyczna to dobre rozwiązanie dla linii produkcyjnej wielkoseryjnej, zarówno do pracy z niewielkimi, jak i nieco większymi gabarytowo obiektami. Jest to także urządzenie o wysokim poziomie bezpieczeństwa (jest ono zapewnione m.in. przez dwuręczne sterowanie). Prasa pneumatyczna nie wymaga konserwacji oraz używania smaru.

Prasy mimośrodowe

Prasy mimośrodowe to typ urządzeń, które są wybierane chętnie z powodu wysokiej efektywności pracy oraz długiej żywotności. Odpowiednio konserwowana, prasa mimośrodowa może pracować przez kilkanaście lat.

Prasy montażowe mimośrodowe to urządzenia niezwykle precyzyjne, dzięki czemu znajdują swoje zastosowanie w obróbce podzespołów do zegarków i urządzeń elektronicznych, a także kluczy czy wyrobów jubilerskich.

Typy prac montażowych – podsumowanie

Jak widać, poszczególne typy pras montażowych różnią się nie tylko pod kątem parametrów technicznych, ale także takich aspektów jak na przykład stosunek efektów do ceny czy ergonomia.

Który typ prasy należy zastosować w danym przedsiębiorstwie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybór urządzenia powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb firmy.