Jak zbudowana jest wycinarka wodna?

7 października 2021

Woda z dodatkiem materiału ściernego, pod ogromnym ciśnieniem jest w stanie przecinać różnego rodzaju tworzywa. Mogłoby się więc wydawać, że działanie takiej siły nie pozwoli precyzyjnie pracować na małych elementach czy frezować. Jednak w praktyce okazuje się, że wycinarki wodne tną dokładnie i niezależnie od tego, czy frezowaniu poddawany jest metal, guma, tekstylia czy szkło. Dodatkowo urządzenie to pracuje w bardzo szybkim tempie.

Budowa wycinarki wodnej

Ta maszyna, która nazywana jest również popularnie waterjet, zbudowana jest z pompy i samej wycinarki, która kieruje strumieniem wody we wskazane miejsce. W zestaw wchodzi również stół roboczy. Jest to najczęściej wanna, gdzie zanurza się materiału poddawany cięciu. Nad poprawnym działaniem urządzenia czuwa specjalny program komputerowy, który odpowiada za to, aby zachowana została najwyższa precyzja obróbki. Tak w skrócie wygląda budowa wycinarki wodnej.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się wycinarkę wodną?

Wycinarki wodne takie jak chociażby z naszej oferty https://polwelt.pl/oferta/wycinarki-wodne-flow znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są w przemyśle lotniczym, stoczniowym, motoryzacyjnym, zdobniczym, meblowym, a nawet tekstylnym.

Tak szerokie użytkowanie wycinarek wodnych wynika głównie z uniwersalności maszyny. Bez problemu można tym urządzeniem obrobić każdy materiał, nawet ten kwasoodporny i pancerny, jak na przykład mosiądz albo miedź.

Z waterjet możliwa jest także praca na ceramice, drewnie i kamieniach. Można ciąć także każdy rodzaj szkła, oprócz hartowanego. Wycinarka precyzyjnie pomaga docinać także delikatne materiały, nawet papier.

Jakie największe zalety ma wycinarka wodna?

Oczywiście największą zaletą tego urządzenia jest uniwersalność wykorzystania. Trzeba jednak podkreślić, że wycinarka wodna działa z bardzo dużą precyzją. Niezwykłą korzyścią dla użytkownika jest to, że po obróbce krawędzie są idealnie gładkie, dzięki czemu nie trzeba wykonywać dodatkowej pracy. Maszyna sterowana jest z komputera, więc tnie dokładnie, niezależnie od materiału, który zastosujemy. Warto zdecydować się na waterjet, kiedy tylko zależy nam na perfekcyjnym odwzorowaniu elementów. Ma to ogromne znaczenie w wielu różnych branżach, takich jak np. przemysł lotniczy, gdzie nie można popełnić żadnego błędu przy obróbce. Jeszcze inną bardzo ważną zaletą jest praca urządzenia z dużą szybkością, więc można w krótkim czasie obrobić wiele różnych tworzyw. Na koniec warto jeszcze dodać to, że przy wyciskarce wodnej nie stosuje się żadnych środków chemicznych, dlatego też jest bezpieczna dla zdrowia człowieka i środowiska. Można wspomnieć jeszcze o niskim poborze energii elektrycznej.