Jak usuwać zadziory z blach po cięciu?
Po co gratować blachę?
Blachy z zadziorami zagrażają jakości produktu i skracają żywotność maszyn i narzędzi. Część, która zawiera zadziory, jest uważana za nieefektywną do dalszej obróbki. Zadziory pogarszają funkcjonalność, jakość, żywotność i bezpieczeństwo detali z blachy. Używanie detali z zadziorami może prowadzić do zwiększonego ryzyka bezpieczeństwa pracowników, pęknięć i uszkodzeń materiału, problemów z przyczepnością farby (rdza) i nie tylko
Gratowanie wałem gratującym
Wał gratujący jest najmocniejszym narzędziem do gratowania. Tym samym znajduje on zastosowanie przede wszystkim w przypadku grubych blach i mocnych gratów. Bęben powleczony taśmą szlifującą naciska z góry na kanty blachy. W tym samym czasie wał obraca się i zeszlifowuje w ten sposób uciążliwe graty z Państwa detali. Duża średnica oraz elastyczna podstawa pod właściwym (okrągłym) narzędziem, taśmą szlifującą, zapewniają wysoki nacisk na kanty blach oraz znakomity wynik gratowania. Wał gratujący znajduje wyśmienite zastosowanie jako wiodąca procedura gratowania w przypadku detali wycinanych plazmowo i autogenicznie.
Gratowanie agregatem szeroko taśmowym
Agregaty szeroko taśmowe są prawdopodobnie najczęściej używanymi agregatami do gratowania. W tym przypadku pomiędzy dwiema rolkami prowadzony i napędzany jest papier ścierny. Jedna rolka służy do zmiany kierunku, podczas gdy druga rolka dociska taśmę szlifującą do krawędzi blach. Na powierzchni kontaktu taśmy szlifującej z blachą graty powstałe po cięciu laserowym oraz wykrawaniu są skutecznie usuwane. Agregaty szeroko taśmowe osiągają swoje granice w przypadku mocnych gratów i wymagają pewnej płaskości przy większych detalach blaszanych, aby zagwarantować niezawodną funkcję.
Gratowanie blokami szlifującymi
Bloki szlifujące mają tę zaletę, że mogą gratować blachy od góry i od dołu w jednym przejściu. Jest to sensowne zawsze wtedy, kiedy detale nie mogą (lub nie powinny) być odwracane. Także w przypadku pozostałości (grat lub odpryski materiału) silnie przywierających do obu stron blachy obróbka obustronna jest nie do uniknięcia. Obróbka obustronna w jednym przejściu zapewnia także znaczące oszczędności na kosztach procesu. Tym samym nieco większy koszt narzędzi (w porównaniu do taśmy szlifierskiej) jest więcej niż bardzo zrekompensowany. Tego typu maszyny możecie Państwo obejrzeć tutaj.
Stępianie ostrych krawędzi za pomocą gratowarki ARKU EdgeBreaker.
Nowoczesne urządzenia takie jak gratowarka do blachy Arku model EdgeBreaker® umożliwiają jednoczesne usuwanie gratu i stępianie ostrych krawędzi. W zależności od rodzaju maszyny i detalu możliwe jest osiągnięcie nawet promienia R2 podczas szlifowania blach. Dodatkowo w zależności od potrzeb zatępiarka krawędzi wykona promień z obu stron jednocześnie lub jednostronnie. Istnieje szeroki wybór materiałów ściernych jak i same urządzeń firmy ARKU.
Jak usunąć tlenki powstałe w procesie palenia?
Warstwa tlenku na detalach blaszanych często pojawia się po cięciu laserowym lub plazmowym, ponieważ blacha styka się z tlenem z otaczającego powietrza na ciętej krawędzi . Ta reakcja prowadzi do tego, że metal na powierzchni utlenia się. Metale, zwłaszcza stal, są bardzo reaktywne. Ponieważ podczas cięcia wydziela się ogromne ciepło, proces utleniania ulega dalszemu przyspieszeniu. Chociaż warstwy tlenku są bardzo twarde, nie są trwale związane z materiałem leżącym pod spodem. Dlatego nawet niewielkie wstrząsy, wibracje lub inne bodźce mechaniczne mogą spowodować poluzowanie się warstw tlenków. Dotyczy to nie tylko aluminium, ale każdej blachy stalowej. Usunięcie warstwy tlenku wpływa pozytywnie na jakość, trwałość i funkcjonalność części metalowych.
Usuwanie tlenków szczotkami rolkowymi
Obsadzone drutem szczotki rolkowe są narzędziami do usuwania tlenków na konturach blach. Atakują one drucianymi czubkami warstwę zgorzeliny na ciętej powierzchni. Szczotki obracają się tak, że działają na blachę, a druciane czubki uderzają o boczne powierzchnie blach. Im bardziej zmiennie szczotki uderzają o blachy- na przykład w wirniku- tym bardziej skutecznie są one oczyszczane ze wszystkich stron z tlenków
Usuwanie tlenków blokami szlifującymi
Zasada działania bloków szlifujących z drutem przewodowym jest podobna do tej od szczotek rolkowych, które stosowane są do usuwania tlenków. Bloki narzędzi z poszyciem drutowym prowadzone liniowo na pasie uderzają w warstwę utlenioną na kantach blach. Ze względu na liniowy ruch działanie jest nieco zależne od kierunku przejścia. Za to niewątpliwie ogromną zaletą bloków szlifujących jest możliwość obróbki blach od góry i od dołu w jednym przejściu. Jest to sensowne zawsze tam, gdzie części nie mogą (lub nie powinny) być obracane. Do tego podwaja się grubość blach, które mogą być obrabiane. Obróbka obustronna w jednym przejściu gwarantuje znaczne oszczędności na kosztach procesu.
Zachęcamy Państwa do kontaktu z nami celem znalezienia odpowiedniego rozwiązania dla Państwa potrzeb.