Jak działają wiertarki stołowe?

28 października 2020

Wiertarka, to jeden z podstawowych sprzętów w warsztacie. Kompaktowe rozmiary, szerokie zastosowanie i prosta obsługa to podstawowe zalety wiertarek ręcznych. Istnieją jednak prace, przy których potrzebna jest idealna precyzja - warto wtedy mieć do dyspozycji wiertarkę stołową. Jak są zbudowane i jak działają tego typu urządzenia?

 

Wiertarka stołowa - budowa i cechy szczególne

 

Tym co wyróżnia wiertarkę stołową, jest możliwość uzyskiwania naprawdę precyzyjnych rezultatów - odległości między otworami, ich głębokości a także pożądanego kąta. Wiertarka taka umożliwia precyzyjna pracę nie tylko w drewnie czy tworzywach sztucznych, ale również w metalu. Precyzyjne wiercenie możliwe jest dzięki sztywnemu montażowi urządzenia - podczas pracy jego głowica, w której umieszczone jest wiertło, pozostaje nieruchoma.

 

Oprócz części roboczej, czyli wspomnianej nieruchomej głowicy i wrzeciona, na budowę wiertarki stołowej składają się elementy takie jak:

 

  • kolumna, czyli rura osadzona w podstawie, do której zamocowana jest głowica i wrzeciono;

  • przymocowany do podstawy korpus dolny wiertarki, w którym osadzona jest kolumna;

  • osłona przekładni;

  • silnik napędu;

  • blokada przesuwu silnika i głowicy;

  • pokrętła przesuwu głowicy oraz włącznik silnika, a także wyłącznik główny zasilania;

  • podstawa wiertarki, czyli solidny stół na którym umocowane jest całe urządzenie.

 

Przesuw wrzeciona umożliwia dźwignia, dwu- lub trójramienna. Niektóre modele wyposażone są szufladę wbudowaną w stół, w której można przechowywać niezbędne akcesoria.

 

Jak działa wiertarka stołowa

 

Praca wiertarki stołowej to precyzyjne ruchy w pozycji pionowej, dokładnie w miejscu wykonywania planowanego otworu. Sztywna konstrukcja urządzenia i nieruchome mocowanie głowicy eliminuje drgania, dzięki czemu otwory posiadają pożądane parametry. Ruch głowicy wiertarki wraz z wrzecionem odbywa się w pozycji pionowej. Regulacja urządzenia polega na ustawieniu przekładni pasowej, która decyduje o szybkości pracy wiertła, którą dostosowujemy do rodzaju materiału. Regulacji podlega również ustawienie położenia stołu i głębokość wiercenia. Możliwa jest oczywiście wymiana i mocowanie wiertła w uchwycie. Staranne dokręcenie uniemożliwia ślizganie się wiertła podczas pracy, co skutkowałoby powstawaniem zadziorów.

 

Jeśli zdarza się nam pracować w trudnym materiale z jednoczesnym wymogiem precyzji, warto zaopatrzyć warsztat w solidną wiertarkę stołową. Polecamy zwłaszcza konkurencyjne cenowo, wysokiej jakości urządzenia tego typu znanej niemieckiej marki Alzmetall: https://polwelt.pl/oferta/wiertarki-stolowe-alzmetall