Kiedy ciąć wodą, a kiedy laserem?

1 czerwca 2021

Wycinarki wodne to rodzaj precyzyjnej maszyny tnącej, która wykorzystuje moc wody pod ciśnieniem do cięcia metalu, kamienia, szkła i innych materiałów. Pierwszym pytaniem, jakie może się nasunąć, jest to, czy w ogóle należy uskuteczniać cięcie wodą do danego projektu. Istnieją pewne zalety i wady korzystania z tego typu urządzeń. Jeśli nadal nie jesteś pewien, który z nich będzie najlepszy dla Twoich potrzeb, czytaj dalej! W tym wpisie porozmawiamy o tym, kiedy należy używać wycinarki wodne, a kiedy lepiej jest użyć czegoś innego, np. dostępnej w sprzedaży wycinarki laserowej lub innego rodzaju przemysłowego urządzenia do cięcia, takiego jak tarcza ścierna lub palnik plazmowy.

Weź pod uwagę rodzaj materiału, który tniesz

Jeśli tniesz gruby metal, wtedy najlepszą opcją będą wycinarki wodne Flow, ponieważ może ona przecinać przy minimalnej mocy.

Laserowa przecinarka może być lepsza, jeśli musisz wykonywać bardzo precyzyjne cięcia w cienkich metalach i tworzywach sztucznych. Jednakże ten typ maszyny nie ma zbyt wiele miejsca na błędy, jeśli chodzi o grubość.

Wreszcie, tarcza ścierna lub palnik plazmowy mogą być najlepsze do cięcia małych kawałków metalu w środowisku produkcyjnym, gdzie dokładność nie jest tak ważna i potrzebne są większe cięcia.

Poznaj moc lasera, długość fali i wielkość plamki

Moc lasera jest mierzona w watach. Im większa moc lasera, tym mocniej będzie on przecinał materiał.

Mniejszy rozmiar plamki zapewnia większą precyzję, ale trwa dłużej przy topieniu metalu lub plastiku, ponieważ mniejsza powierzchnia jest wystawiona na działanie ciepła i energii wiązki laserowej. Większy rozmiar plamki umożliwia obróbkę grubszych materiałów z mniejszą precyzją, ponieważ wiązka lasera jest skupiona na większym obszarze.

Lasery są zwykle używane do cięcia bardziej miękkich materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, drewno i metale. Jednakże mogą one być również używane do cięcia twardszych typów materiałów, takich jak beton lub asfalt, poprzez zmniejszenie ich energii wyjściowej w celu wniknięcia wystarczająco głęboko w powierzchnię.

Jeśli masz dużo krzywych lub szczegółów lub musisz przeciąć gruby materiał, użyj strumienia wody zamiast lasera. Jeśli zaś twój materiał jest tak cienki, że trudno jest maszynie się do niego dostać, aby wykonać dobre i precyzyjne cięcie, również użyj wycinarki wodnej. Pamiętaj, żeby zawsze mieć założone okulary ochronne podczas używania wycinarki laserowej! Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Więc jaki jest werdykt?

Czy cięcie wodą jest odpowiednie dla Twojego projektu, czy nie? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli nadal nie jesteś zdecydowany, oto kilka pytań, które należy zadać sobie przed podjęciem decyzji. Czy Twój produkt musi być cięty w sposób niezwykle precyzyjny, z minimalną ilością odpadów i niewielką ilością miejsca na błędy? Czy chcesz mieć większą kontrolę nad tym, ile materiału zostanie zmarnowane podczas procesu cięcia z powodu wielokrotnych przejść przez maszynę, wymaganych przez inne rodzaje precyzyjnych maszyn tnących, takich jak wycinarki laserowe?