Do czego służą klucze kontrolno-pomiarowe?

5 sierpnia 2021

Klucze kontrolno-pomiarowe należą do precyzyjnych narzędzi, wykorzystywanych w wielu branżach. Szczególnie sprawdzają się tam, gdzie połączenia śrubowe są istotne dla bezpieczeństwa człowieka oraz jakości produkowanego wyrobu. Narzędzia te spotyka się dziś zarówno na wyposażeniu fabryk i przyfabrycznych laboratoriów, jak również w wyspecjalizowanych warsztatach, między innymi z branży motoryzacyjnej.

Zastosowanie kluczy kontrolno-pomiarowych

 

Klucze pomiarowe służą do wielu rodzajów czynności montażowych oraz zdają egzamin przy kontrolowaniu jakości gotowych wyrobów oraz połączeń po naprawach i wymianie poszczególnych elementów. Kontrolne klucze płaskie oraz klucze z grzechotką powalają na sprawdzanie momentu dokręcenia podczas jego wykonywania. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że dobrano odpowiednią siłę co zapewnia trwałość połączenia bez obaw o ewentualne uszkodzenie gwintów w śrubie czy w otworze. Klucze kontrolno-pomiarowe mogą też precyzyjnie określić kąt przy jak i po dokręcaniu.

Kolejną cechą kluczy precyzyjnych jest możliwość wykorzystywania ich jako narzędzie do audytu połączenia śrubowego. Z ich pomocą sprawdza się ewentualne poluzowanie połączenia oraz opcjonalnie siłę mocującą. Spośród modeli wykorzystywanych przez profesjonalistów na szczególną uwagę zasługują klucze kontrolno-pomiarowe znajdujące się w 1 klasie dokładności. Z naszej oferty z dużym naddatkiem wymagania te spełniają klucze GWK z serii Quantec MCS oraz Operator. Jak pokazuje praktyka, skalibrowane zgodnie ze sztuką, wyprodukowane w Niemczech klucze firmy GWK-Gerlach zapewnia rzeczywistą dokładność pomiarów w klasie 0,5 (w lewą i w prawą stronę).

Poza precyzją pomiarów klucze GWK-Gerlach cenione są za jakość wykonania, ergonomię, niewielki ciężar oraz możliwość kalibracji przez użytkowników. Do ich budowy używane są odporne materiały, między innymi tytan. Klucz mają możliwość pracy wg. różnorodnych norm min. VDI/VDE 2645 part.3

 

Oprogramowanie i akcesoria

 

Przy dużych seriach i wymaganiach dotyczących powtarzalności i przeciwdziałaniu pojawiania się ewentualnych usterek ogromne znaczenie ma komunikacja. Stąd klucze dynamometryczne pomiarowe z naszego katalogu: https://polwelt.pl/oferta/klucz-kontrolno-pomiarowy-GWK umożliwiają błyskawiczne odczytywanie wartości momentów i przedstawiane ich za pomocą czytelnych wykresów. Atutem jest odpowiednie oprogramowanie, pozwalające odczytywać wyniki także na urządzeniach przenośnych, takich jak smartfony i tablety. Oczywiście producent przygotował odpowiedni program QuanLab Pro ® PC Software. Który ma możliwość generowania rozbudowanego certyfikatu sprawdzenia wraz z wudocznymi na certyfkacie wykresami.Godne polecenia są akcesoria, jak transmiter radiowy czy skaner radiowy. Opisując zalety kluczy kontrolno-pomiarowych, trzeba wspomnieć o wydajnych akumulatorach Li-on z fabrycznym zabezpieczeniem przed przeciążeniem – w serii Quantec MCS pojemność wynosi 2500 mAh, co w praktyce zapewnia 8 godzin pracy ciągłej.