Do czego może przydać się nitownica?

21 kwietnia 2022

Nitownica to niezawodne urządzenie pozwalające na szybkie łączenie różnorodnych elementów. Zastosowanie nitownic jest bardzo szerokie. Sprzęt ten doskonale sprawdza się podczas wykonywania wielu pracach budowlanych. Ponadto służy niezawodnie w przemyśle lotniczym oraz aeronautyce. Prosty i niedrogi model niejednokrotnie przydaje się w domowym warsztacie każdego majsterkowicza.

Jak działają nitownice do nitów zrywalnych?

Nitownica to sprzęt, który potrafi w ekspresowym tempie połączyć wiele istotnych elementów. Podczas tego procesu istotną rolę odgrywają nity. Są to metalowe elementy konstrukcyjne scalające ze sobą dwie niezależne części. Nity składają się z główki oraz szyjki. Dzięki nitownicy zostają one skutecznie zamknięte w łączonych ze sobą częściach. Ten popularny sposób łączenia jest powszechnie wykorzystywany do łączenia:

 • blach
 • taśmowników
 • kształtowników stalowych
 • dźwigarów
 • wsporników
 • wiązarów
 • skór
 • tworzyw sztucznych

Z pomocą tego sprzętu można także łączyć części różnorodnych maszyn i urządzeń. Sprawdza się on świetnie wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba mechanicznego łączenia określonych elementów, najczęściej metalowych. Nitownice znajdują zastosowanie wówczas, gdy nie ma możliwości zastosowania technik spawalniczych. Łączą one poszczególne materiały w sposób bardzo trwały oraz nierozerwalny.

Nitownice pneumatyczne a ich zastosowanie

Nitownice to sprzęt dostępny w wielu wersjach. Wyróżnia się nitownice pneumatyczne, hydrauliczne, radialne, hybrydowe oraz pneumatyczno – hydrauliczne. Pośród tych urządzeń największą popularnością cieszą się pneumatyczne nitownice. Można je zastosować do tradycyjnych nitów mających postać krótkiego pręta zakończonego z jednej strony łbem, a z drugiej zakuwką, czy nitonakrętek, czyli nitów rurkowych z częścią gwintowaną wewnętrznie

Podczas obsługi nitownic pneumatycznych nie ma konieczności trzymania nita, zatem doskonale nadają się wykonywania do pracy ciągłej na wielu liniach produkcyjnych. Cechują się one dużą energią zaciskową, zatem nitowanie z ich pomocą przebiega zawsze bardzo szybko oraz sprawnie.

Nitownice radialne - zalety i zastosowanie

Urządzenia te są dedykowane zarówno do dużych, jak i mniejszych zakładów, w których konieczne jest łączenie wielu metalowych elementów. To mechaniczne urządzenie jest napędzane dwoma silnikami. Sprzęt ten charakteryzuje się zatem posiadaniem dużej mocy, niemniej jest on bardzo cichy podczas wykonywania poszczególnych prac. Jego zakres pracy obejmuje nity do średnicy dziesięć milimetrów.

Zastosowanie nitownic radialnych jest bardzo szerokie. Sprawdzają się one niezawodnie podczas łączenia wielu części w:

 • telefonach komórkowych
 • pojazdach samochodowych
 • samolotach
 • oknach

Nitownica radialna to sprzęt o wielu zaletach. Charakteryzuje się ona wysoką jakość łączenia nitowanego oraz możliwością łączenia wielu kruchych elementów np.: szkła. Ponadto zapewnia ona pełną powtarzalność procesu nitowania oraz daje możliwość nitowania wielu elementów trudno odkształcalnych. Oprócz powyższych w sprzedaży są dostępne także nitownice ręczne, zwane powszechnie oczkownicami. Są powszechnie używane nie tylko przez zwykłych majsterkowiczów, lecz także wielu profesjonalnych budowlańców i serwisantów.