Co można ciąć wodą?

4 stycznia 2023

Cięcie wodą to nowoczesna technologia obróbki strumieniowo-ściernej, która stosowana jest na coraz szerszą skalę w wielu gałęziach przemysłu. Jej zastosowanie pozwala bowiem na stworzenie szeregu możliwości podczas realizowania precyzyjnej obróbki grubych i twardych materiałów konstrukcyjnych o zróżnicowanych kształtach. Na czym polega cięcie wodą i dlaczego warto zdecydować się na ten sposób obróbki materiałów konstrukcyjnych? Co można ciąć wodą? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w przygotowanym przez nas artykule!

Cięcie wodą — na czym polega obróbka strumieniowo-ścierna?

Cięcie wodą, nazywane także obróbką strumieniowo-ścierną, obróbką wodno-ścierną czy obróbką hydro-abrazyjną to metoda obróbki materiałów konstrukcyjnych, która opiera się na wykorzystaniu wody połączonej ze ścierniwem, które podawane są w obszar obróbki pod ekstremalnie wysokim ciśnieniem. Cięcie strumieniem wody ze ścierniwem realizowane jest przy pomocy specjalistycznej maszyny CNC, jaką jest waterjet (w naszej ofercie: https://polwelt.pl/oferta/wycinarki-wodne-flow) — jej zastosowanie pozwala na precyzyjne przecinanie materiałów o zróżnicowanych wymiarach czy kształtach.

Obróbka strumieniowo-ścierna i jej zalety

Cięcie strumieniem wody ze ścierniwem to proces, który stwarza wiele możliwości w zakresie obróbki materiałów. Jego zastosowanie pozwala na uzyskanie szeregu korzyści, do których można zaliczyć aspekty, takie jak:

  • wysoka jakość wykończenia ciętych krawędzi,
  • wysoka precyzja pozwalająca na cięcie materiałów z dokładnością do 0,1 mm,
  • możliwość obróbki niemal wszystkich odmian materiałów konstrukcyjnych,
  • możliwość obróbki elementów o różnorodnych kształtach,
  • brak ingerencji w wewnętrzną strukturę obrabianego materiału,
  • brak emisji szkodliwych pyłów, spalin czy niebezpiecznych odpadów.

Co można ciąć wodą?

Cięcie wodą to innowacyjna technologia obróbki strumieniowo-ściernej, która stanowi prawdziwą innowację w zakresie przecinania materiałów konstrukcyjnych. Zastosowanie urządzenia waterjet wykorzystującego strumień wody o ekstremalnie dużym ciśnieniu sprawdza się bowiem doskonale zarówno podczas przecinania miękkich, jak i twardych materiałów konstrukcyjnych o różnorodnych kształtach. Cięcie strumieniem wody ze ścierniwem to technologia, którą z powodzeniem można wykorzystać podczas nadawania konturów i kształtów elementom wykonanym z kamienia naturalnego, konglomeratu, stali węglowej, stali nierdzewnej, metalów kolorowych i ich stopów, szkła i poliwęglanu, a także z drewna, ceramiki, gresu, gumy czy innych tworzyw sztucznych o grubości mniejszej od 195 mm.