Wypalanie tlenowe a laserowe

10 lutego 2023

Wypalanie elementów ze stali, jeżeli ma zostać przeprowadzone w sposób prawidłowy, wymaga nie tylko wiedzy, ale również umiejętności i przede wszystkim zastosowania specjalistycznego sprzętu. Połączenie tych wszystkich elementów da możliwość osiągnięcia najlepszych efektów. Do cięcia stali stosowane jest przede wszystkim wypalanie tlenowe oraz laserowe.

Co warto wiedzieć o wypalaniu tlenowym?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że jest to najstarsza technika wykorzystywana do cięcia stali. To sprawdzona i niezawodna metoda, ponieważ wypalarki tlenowe bardzo dobrze radzą sobie z cięciem nawet bardzo grubych blach. Wypalanie tlenowe to dość prosta metoda, nie jest również specjalnie kosztowna, nic więc dziwnego w tym, że od już tak dawna jest bardzo chętnie wykorzystywana. Wypalarki tlenowe najczęściej mają postać palnika, który ustawiony w sposób prawidłowy będzie tworzył równą, prostopadłą powierzchnię ciecia. Metoda ta ma dość szerokie zastosowanie nawet pomimo tego, że ten sposób cięcia nie daje możliwości stworzenia idealnie gładkich krawędzi.

Co warto wiedzieć o wypalaniu laserowym?

Wypalanie laserowe to jedna z bardziej nowoczesnych metod cięcia stali, wykorzystywana przy materiale miękkim, którego grubość wynosi maksymalnie 30 mm. Nie jest to sposób cięcia, który będzie dawał pożądane efekty, gdy zastosowany zostanie przy twardych stalowych blachach. Wypalanie laserowe przebiega przy wykorzystaniu skupionej wiązki laserowej o wysokiej temperaturze. Cięcie, choć jest szybkie, jest również bardzo precyzyjne, nawet gdy poddawane mu są elementy o niewielkich rozmiarach. W przeciwieństwie do metody tlenowej, w przypadku wypalania laserowego powstają gładkie, czyste i równie krawędzie cięcia.

Jaką metodę cięcia stali wybrać?

Cięcie tlenowe czy laserowe? Którą metodę wybrać? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, każda metoda ma zarówno swoje zalety, jak i wady, a wybór tej odpowiedniej jest uzależniony od wielu czynników.

Wybierając metodę cięcia stali, należy mieć na uwadze między innymi grubość poddawanego obróbce materiału. Laserowa metoda cięcia sprawdza się do miękkich stali o grubości nieprzekraczającej 30 mm, natomiast tlenowe wypalanie można zastosować na znacznie twardszych i grubszych elementach. Kolejna różnica polega na jakości krawędzi. Metoda tlenowa pozostawia je gładkie i czyste bez konieczności poddawania ich dalszej obórce. W przypadku metody tlenowej krawędzie są ostrzejsze, można poddać je dalszej obróbce, jednak w zależności od zastosowania ciętego elementu może nie być to konieczne.