Ukosowarka ręczna czy ukosowarka stacjonarna?

24 czerwca 2022

Fazowanie i ukosowanie blach jest procesem, do którego najlepiej będzie wykorzystać specjalistyczny sprzęt, pozwalający na wykonanie skutecznej obróbki krawędzi materiału i to pod różnym kątem, co pozwala na uzyskanie ukosu. Tego typu czynność można stosować w przypadku takich elementów metalowych jak blachy, pręty oraz rury. Uzyskana podczas fazowania gładka i równa krawędź, zostaje idealnie przygotowana do jej dalszej obróbki w postaci spawania, montażu lub malowania.

Zarówno ukosowarka stacjonarna, jak i ręczna to specjalistyczny sprzęt, który daje bardzo szerokie możliwości pod względem zastosowania, dzięki czemu idealnie sprawdza się w wielu gałęziach przemysłu. Pozwalają na skuteczną obróbkę praktycznie wszystkich elementów metalowych za pomocą fazowania na promień i na skos. Każda ukosowarka ręczna do blach, również i ta stacjonarna lub przenośna wyprodukowana przez firmę Gerima, pozwala to nadać krawędziom stalowych elementów odpowiedni kształt, co ma na celu ich odpowiednie przygotowanie do spawania, montażu lub malowania.

Jaką ukosowarkę wybrać?

Ukosowarki to profesjonalne urządzenia, które występują na rynku w wielu modelach o różnych parametrach technicznych. Daje to możliwość wyboru takie urządzenia, które idealnie wpisze się w konkretne potrzeby danego zakładu, dając tym samym możliwość efektywnej obróbki elementów metalowych. Odpowiednie dopasowanie ukosowarki z uwzględnieniem rodzaju prowadzonej działalności pozwoli na osiągnięcie wysokiej jakości produktu finalnego, tym bardziej że tego typu urządzenia wyróżniają się najwyższą precyzją działania. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na fakt, że:

Ukosowarka ręczna do blach doskonale sprawdza się w przypadku obróbki detali o nieregularnych kształtach oraz otworach. Dzięki prowadzeniu maszyny z ręki potrafimy dostosować się z maszyną do praktycznie każdego kształtu. Jedynym ograniczeniem mogą być otwory czy fasolki o średnicy mniejszej niż średnica rolki prowadzącej. Ukosowarką ręczną możemy fazować na różne kąty i promienie ale każdy zakres wymaga osobnego zestawu głowica + rolka.

Ukosowarka stacjonarna ze względu na posiadane parametry, stanowi doskonałe rozwiązanie podczas obróbki dużych arkuszy blach oraz tam, gdzie liczy się wydajne fazowanie blach. Z powodzeniem można ją stosować w przypadku również tych najtrudniejszych w obróbce materiałów w tym Hardox oraz Duplex. Ograniczeniem jest brak możliwości wykonywania faz po łukach oraz w otworach czy fasolkach.

Dlatego też podczas wybierania ukosowarki przede wszystkim należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak:
•    parametry urządzenia;
•    rodzaj materiału, który będzie poddawany obróbce, w tym szerokość fazy oraz promień
•    zakres i częstotliwość eksploatacji urządzenia,
•    bezpieczeństwo użytkowania;

Decydując się na ukosowarki firmy Gerima, niezależnie, czy mówimy o modelach ręcznych, czy też stacjonarnych, możemy liczyć na najwyższą precyzję działania, dzięki czemu pozwalają na niezwykle dokładne przygotowanie krawędzi blach do kolejnych procesów produkcyjnych. Charakteryzują się płynną i niezawodną pracą.