Technologia cięcia strumieniem

10 września 2020

Współczesne konstrukcje oraz maszyny przeważnie zbudowane są z elementów o skomplikowanych kształtach oraz zawierają wiele różnorodnych materiałów. Niektóre z nich są wrażliwe na konkretny rodzaj obróbki lub są narażone na uszkodzenie w procesie wykańczania. Obecnie jednak jest dostępna na rynku ciekawa i wyjątkowo skuteczna metoda obróbki materiałów o bardzo wielu zaletach. Mamy na myśli tutaj cięcie wodne znane także jako technologia cięcia strumieniem.

 

Cięcie wodne — co to takiego?

 

Technologia ta jest genialna w swej prostocie, obrabiany element umieszczany jest w specjalnym urządzeniu, które zamiast piły, lasera lub plazmy do cięcia wykorzystuje wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie skomplikowanych kształtów nawet w materiałach, w których np. laser nie mógłby tego osiągnąć. Zimna woda gwarantuje przewidywalne zachowanie się obrabianego materiału. Nie ma obawy o jego odkształcenie się, co jest częste w wyniku działania wysokiej temperatury. Dlatego technika ta doskonale sprawdza się w przypadku szkła oraz tworzyw sztucznych.

 

Technologia cięcia strumieniem — zalety

 

Biorąc pod uwagę jakość wykonywanych cięć, stosowanie w tym celu wody jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla lasera czy też plazmy. Wśród licznych zalet tej technologi wymienia się między innymi wyjątkowy stopień precyzji, gdyż strumień wody, a raczej jego ruch sterowany jest poprzez program komputerowy, co gwarantuje takie samo cięcie za każdym razem. Wysoka powtarzalność wpływa na zmniejszenie ilości poprawek i dodatkowych cięć.

 

Kolejna ważna zaleta to ekologiczny charakter pracy tego rodzaju urządzeń. W wyniku ich działania nie powstają niebezpieczne dla zdrowia opary, pyły, czy też trociny. Ze względu na stosowanie zimnej wody nie trzeba także używać kosztownych i niewygodnych substancji chłodzących. Dodatkowo cięcie wodą nie powoduje zadziorów, odprysków oraz innych niepożądanych pozostałości obróbki.

 

Profesjonalny sprzęt gwarantuje doskonałe cięcie

 

By cięcie wodne za każdym razem spełniało nasze oczekiwania, maszyny, jakie będą je wykonywać, powinny charakteryzować się wysokim poziomem jakości wykonania, funkcjonalnością oraz zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań technicznych. Doskonałym przykładem takich urządzeń są te, jakie można znaleźć pod adresem https://polwelt.pl/oferta/maszyny-do-ciecia-woda-flow-wycinarki-wodne. Warto zajrzeć na tę konkretną stronę, zapoznać się ze specyfikacjami technicznymi poszczególnych modeli i wybrać egzemplarz najlepiej spełniający nasze oczekiwania.