Na czym polega prostowanie blach?

28 lutego 2023

Arkusze blachy wykorzystywane podczas realizacji wielu procesów w branży przemysłowej, często mają wady związane z brakiem płaskości powstającym na skutek cięcia czy profilowania. Występowanie tych wad może nieść za sobą wiele trudność w trakcie przetwarzania blach, a także negatywnie wpływać na tworzone przy ich pomocy konstrukcje. Z pomocą przychodzi tutaj prostowanie blach umożliwiające usuwanie krzywizny lub falistości. Jak wyprostować blachę i jaki jest tego cel? Jakie urządzenia wykorzystywane są do precyzyjnej realizacji procesu prostowania blach i gdzie najczęściej znajdują swoje zastosowanie? Wyjaśniamy!

Prostowanie blach - jaki jest jego cel?

Prostowanie blach to jeden z procesów obróbki plastycznej polegający na wywieraniu na arkusze blachy odpowiednich sił, których celem jest zmianę struktury materiału oraz uzyskanie odpowiedniego kształtu bez strat materiałowych. Wyprostowana blacha pozbawiona jest bowiem naprężeń i nierówności, co przekłada się na zapewnienie gładkości i płaskości całych arkuszy blachy, a także wyciętych z niej fragmentów. W efekcie prostowanie blach pozwala na przygotowanie ich do dalszych procesów obróbki, takich jak spawanie, gięcie czy montaż.

Prostowanie blach - jak jest realizowane?

Precyzyjna realizacja procesu prostowania blach wymaga zastosowania specjalistycznej maszyny, jaką jest prostowarka do blach pozwalająca na poddawanie blachy wielokrotnym zgięciom następującym po sobie. Zostało to zapewnione poprzez wyposażenie tego typu urządzeń w walce prostujące rozmieszczone od wlotu do wylotu maszyny, dzięki czemu walec wchodzi zawsze pomiędzy leżące naprzeciw siebie walce prostujące - przy czym zgięcia naprzemienne są znacznie silniejsze na pierwszych walcach prostujących, a coraz słabsze bliżej wylotu maszyny. Elastyczno-plastyczne naprzemienne zgięcia blachy pozwalają na zminimalizowanie odkształceń blachy, a w efekcie wyprostowana blacha pozbawiona jest naprężeń oraz przygotowana jest do realizacji dalszych procesów produkcyjnych czy montażowych.

Proces prostowania blach i jego zastosowanie

Prostowanie blach to specjalistyczny proces realizowane przy pomocy prostowarek, który pozwala na uzyskanie materiału o odpowiednim kształcie i właściwościach - jego przeprowadzenie umożliwia bowiem nadanie arkusza blachy idealnej płaskości, a także usunięcie niepożądanych naprężeń materiału wpływających negatywnie na dalszą eksploatację danego elementu. Z tego względu, prostowanie blach jest powszechnie wykorzystywanym procesem implementowanym w szerokim zakresie zastosowań w wielu branżach przemysłowych. Prostowarki do blach często stosowane są w przemyśle budowy maszyn, przemyśle lotniczym, przemyśle samochodowym i przemyśle elektrochemicznym, a także podczas realizacji działań w centrach obróbki stali czy centrach obróbki laserowej.