Maszyna do cięcia blachy – jakie ma zastosowanie?

29 czerwca 2020

Każdy zakład przemysłowy produkujący elementy z blach potrzebuje profesjonalnych urządzeń tnących. Maszyny do cięcia blachy (gilotyny) są niezbędne do szybkich i sprawnych procesów produkcyjnych, dlatego wykorzystywane są zarówno w małych, jak i większych zakładach.

Czym jest maszyna do cięcia blachy?

Maszyna do cięcia blachy jest praktycznym urządzeniem o prostej obsłudze, które stosowane jest zwykle podczas długich, prostych cięć arkuszy blachy. Ostre, dopasowane do materiału noże pozwalają na precyzyjne cięcie, które wykonywane jest w 3 fazach:
- sprężysto-plastycznej,
- fazie płynięcia,
- fazie zerwania.
Fazy te określają stany naprężenia występujące podczas przecinania blachy, których efektem jest pęknięcie jej w odpowiedni sposób.

Maszyna do cięcia blachy – jakie są rodzaje?

W zależności od sposobu działania można wyróżnić następujące rodzaje maszyn do blachy:
- ręczna gilotyna do cięcia blachy - do cięć o niewielkiej grubości 1-2 mm. Znajduje zastosowanie zazwyczaj w mniejszych warsztatach,
- mechaniczna gilotyna do blachy - stosowana do cięć materiałów o grubości do 8 mm, długość cięcia w tym przypadku może wynosić nawet do 30 metrów.

Gdzie stosowana jest ręczna a gdzie mechaniczna gilotyna?
Gilotyna do cięcia blachy znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne są przecięte arkusze blachy. Ręczne stosowane są w mniejszych zakładach oraz często nabywane przez odbiorców indywidualnych, którzy potrzebują urządzenia do przygotowania arkuszy blachy na domowy użytek. Natomiast mechaniczne znajdą zastosowanie w dużych zakładach, w przemyśle budowlanym stosuje się je do przycinania blachy na rynny lub dachówki. W przemyśle metalurgicznym do przecinania wymiarowych arkuszy blachy na sprzedaż lub do dalszej obróbki.