Jakie zastosowania mają gratowarki do blach?

7 grudnia 2021

Obróbka metalu to ważny element działalności firm z wielu branż. Właśnie dlatego powinna być wykonywana przy użyciu specjalistycznych, dobrej klasy narzędzi. Ma to ogromne znaczenie dla wysokiej jakości obrabianego elementu i wpływa na jakość produktu finalnego. Aby idealnie ukształtować materiał i pozbyć się ostrych krawędzi, zadziorów i odprysków z jego powierzchni należy wykorzystać gratowarki do blach. Co to za urządzenia i jakie mają zastosowanie? I dlaczego warto uczynić z nich użytek na potrzeby procesu produkcyjnego? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Co to jest gratowanie?

Pod tym pojęciem kryje się końcowy proces obróbki metalu, który ma na celu nadanie mu pożądanego kształtu i jednolitej, gładkiej struktury. Gratowanie polega na zlikwidowaniu ostrych skrawków i zaokrągleń oraz wystających krawędzi i odprysków, pozostałych po cięciu laserowym czy plazmowym. Gratowarki do blach, rur i profili pozwalają na uzyskanie wysokiej estetyki obrabianego elementu, ponieważ jego powierzchnia jest idealnie wyrównana i wygładzona. Wykorzystanie maszyn pozwala także na pozbycie się z powierzchni materiału warstwy tlenku. Gratowanie zapewnia dokładne oszlifowanie krawędzi oraz ich zaokrąglenie w zależności od specyfikacji danego produktu.

Jakie jest zastosowanie gratowarek?

Maszyny mają szerokie i różnorodne spektrum zastosowań. Wykorzystuje się je przy budowie różnego rodzaju maszyn i urządzeń, przy tworzeniu elementów i detali metalowych, korzysta z nich przemysł samochodowy, konstrukcyjny i centa serwisowania stali. Zastosowanie gratowarek w przemyśle daje znaczne oszczędności czasu, co wpływa pozytywnie na zwiększenie wydajności i zapewnienie ciągłości procesu produkcyjnego. Warto w nie zainwestować, ponieważ ich posiadanie w parku maszynowym przedsiębiorstwa daje same korzyści.

Dlaczego warto wykorzystywać gratowarki?

Gratowarki do rur, profili i blach to najlepszy sposób na niezawodną i estetyczną obróbkę elementów metalowych o różnych kształtach i wielkościach. Dzięki temu, że wyposażone są w innowacyjny system szczotkowania krawędzi, doskonale oczyszczają elementy po cięciu lub wykrawaniu. Urządzenia pozwalają na wyeliminowanie z powierzchni materiału gratu lub szlaku po paleniu, przy jednoczesnym perfekcyjnym zaokrągleniu krawędzi. Maszyny zapewniają powtarzalne gratowanie, co ma ogromne znaczenie w zautomatyzowanej produkcji seryjnej. Dzięki ich wykorzystaniu efekt wizualny gotowego wyrobu cechuje się najwyższą jakością wykonania.

Godne polecenia są mechaniczne gratowarki do profili, blach i rur marki Arku: https://polwelt.pl/oferta/arku.