Jak wygląda proces walcowania blach?

20 czerwca 2021

Walcowanie blach to jedna z najbardziej popularnych metod obróbki plastycznej. Pozwala ona na zmianę kształtu oraz struktury metalu lub stopu, z jakiego wykonana jest dana powierzchnia walcowana. Walcowanie blach polega na kształtowaniu materiału przy zastosowaniu profesjonalnych urządzeń do walcowania. Walcarka do blach pozwala na przeprowadzenie obróbki materiału przy zachowaniu powtarzalności oraz precyzji wykonania danego produktu.

Metody walcowania stali

Walcowanie blach to proces pozwalający na odkształcanie blach przy pomocy twardych walców, co pozwala na nadanie elementom dowolnego kształtu oraz pożądanych właściwości. W zależności od wymagań stawianych przez dane zastosowanie wyróżnia się dwie podstawowe metody walcowania:

• Walcowanie na zimno

• Walcowanie na ciepło

Walcowanie na zimno to proces pozwalający na zmianę właściwości elementów z blachy poprzez oddziaływanie walców. W przypadku tej metody nie dochodzi do wcześniejszego ogrzania wsadu. Na całkowity proces walcowania blach na zimno, składają się poszczególne etapy procesu technologicznego, które zależne są od gatunku stali czy innego materiału poddawanego obróbce. Najczęściej na proces ten składają się etapy, takie jak trawienie, walcowanie, wyżarzanie oraz walcowanie wygładzające i wykańczanie. Tak przeprowadzony proces pozwala na uzyskanie produktów charakteryzujących się wysoką jakością i precyzją wykończenia.

Walcowanie na ciepło polega na wielokrotnym zgniataniu metalu, który wcześniej został nagrzany do określonej temperatury. Proces ten obejmuje oczyszczanie i szlifowanie wsadu, ogrzanie do właściwej temperatury oraz usunięcie zgorzeliny. Następnie ma miejsce proces walcowania wstępnego, zmniejszania szerokości oraz walcowania końcowego i obróbki wykończeniowej. Tak przeprowadzone walcowanie na gorąco pozwala na uzyskanie elementów o określonych rozmiarach oraz pożądanych kształtach, które posiadają wymagane właściwości metalurgiczne.

Zastosowanie walcarek do blach w przemyśle

Walcowanie blach to proces przeprowadzony przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń, takich jak walcarki do blach. Nasza firma posiada w swojej ofercie m.in. kompleksowe urządzenia do walcowania (https://polwelt.pl/oferta/zwijarki-do-blach-davi). Pozwalają one na sprawne i wydajne przeprowadzanie procesu zwijania i odkształcania dowolnych materiałów konstrukcyjnych. Dzięki ich zastosowaniu obróbka szerokiej gamy elementów jest możliwa do przeprowadzenia przy zachowaniu wysokie wydajności procesu.