Jak giąć rury - najważniejsze zasady

5 września 2022

Gięcie rur to coraz powszechniejsza metoda stosowana najczęściej w przemyśle metalowym. Nowoczesne giętarki do rur, takie jak chociażby dostępne w ofercie: https://polwelt.pl/oferta/gietarka-do-rur pozwalają uzyskać bardzo dobre walory estetyczne, a same koszty produkcji są bardzo często niższe niż tradycyjnego spawania. Dodatkowo przemawia za tym możliwość uzyskania seryjnej produkcji niezależnie od materiału, z którego wykonano rurę. Technologia CNC pozwala wykonać bardzo precyzyjnie, nawet nietypowe elementy.

Jakie są metody gięcia rur i zasady?

Gięcie rur polega na plastycznym kształtowaniu struktur, aby wykonać trwałe odkształcenie, ale nie naruszać spójności materiału. Taki proces możemy podzielić na 3 fazy: gięcie sprężyste, plastyczne i dotłaczanie. Trzeba pamiętać przy tym, że proces krzywizny rury można wykonać tylko do pewnej wartości naprężenia. Jeżeli zostanie przekroczona, to może to doprowadzić do uszkodzenia całego elementu.

Jak giąć rury prawidłowo?

Jest wiele popularnych metod wykorzystywanych przy gięciu rur. Giętarka trójrolkowa jest najczęściej stosowaną metodą. Bardzo dobrze sprawdza się, jeśli chodzi o ciężkie i lekkie elementy o różnej średnicy.

Giętarki trzpieniowe CNC są najlepszym rozwiązaniem w przypadku rur o bardzo małym promieniu. Technika ta pozwoli uniknąć marszczenia materiału na środku promienia i złamania ścianki.

Precyzyjne gięcie rur zapewnia stretch bending. Ta metoda pozwala uzyskać gięte rury, które potrzebne są do celów architektonicznych.

Do gięcia obrotowego stosuje się dwie matryce: stacjonarną i o stałym promieniu do uformowania konkretnego wygięcia. Pozwoli to uzyskać rurę, która ma stałą średnicę na całej długości.

Jakie giętarki są niezbędne do gięcia rur?

Giętarki do rur są specjalistycznymi narzędziami, które są niezbędne do precyzyjnego gięcia rur i uzyskania idealnych kształtów giętego elementu. Producenci oferują różne modele, które mają konkretne przeznaczenie.

Giętarki dźwigniowe stołowe pozwalają przeprowadzać wszelkie czynności na stole monterskim. Przed wykonaniem procesu gięcia, należy przymocować urządzenie w imadle. Maszynę CNC wykorzystuje się do gięcia na zimno rur o różnej twardości i niewielkiej średnicy, z materiałów takich jak miedź, aluminium czy stal nierdzewna.

Giętarka ręczna kuszowa została zaprojektowana tak, aby można było z niej korzystać wyłącznie jedną ręką. Skonstruowana została z bazy stanowiącej korpus, wyposażona w mechanizm zapadkowy i krzywkę, która kształtuje rury. Używana do materiałów takich jak miedź oraz stal miękka i nierdzewna.

Jak uniknąć problemów podczas gięcia rur?

Podstawą prawidłowego gięcia rur jest właściwe ustawienie niezbędnych parametrów. Jeżeli rura zostanie zgięta w nieprawidłowy sposób, to nie da się jej przywrócić do pierwotnego stanu, dlatego jest to strata towaru.

Ważny jest również wybór metody gięcia, dzięki czemu można będzie wykonać gięcie rur ze zmiennymi promieniami. Wolnostanowiskowe giętarki mogą być w pełni zautomatyzowane, dzięki sterowaniu CNC, co pozwala uzyskać precyzyjne elementy i uniknąć błędów produkcyjnych.