Jak działa prasa pneumatyczna?

18 maja 2022

Prasy pneumatyczne są jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów obrabiarek wykorzystywanych do przekształcania różnego rodzaju elementów metalowych. Znajdują one zastosowanie podczas przeprowadzania szeregu zadań w obrębie przemysłu. Jak działa prasa pneumatyczna i dlaczego warto się na nią zdecydować? Prasy pneumatyczne, od jakiego producenta warto wybrać? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Prasy pneumatyczne – z czego się składają?

Prasy pneumatyczne to urządzeniach technologiczne charakteryzujące się prostą budową, Składają się one z kilku podstawowych elementów pozwalających na stworzenie funkcjonalnego rozwiązania działającego przy pomocy powietrza. Klasyczna prasa pneumatyczna zbudowana jest z elementów, takich jak komora zgniotu, siłownik pneumatyczny napędzający tłok zgniatający oraz zawór, który przeznaczony jest do sterowania całą konstrukcją poprzez obniżanie tłoka w momencie zamknięcia drzwiczek komory i późniejszego podniesienia go.

Jak działają prasy pneumatyczne?

Maszyny, jakimi są prasy pneumatyczne to urządzenia kontrolowane przy pomocy sprężonego powietrza. Przeprowadzanie prac przy ich zastosowaniu polega na wpędzaniu narzędzia w ruch poprzez wprowadzenie do komory powietrza. Po przyłożeniu ciśnienia, prasa będzie przesuwała się w dół i realizowała zadania obróbkowe, takie jak ściskanie, prasowanie czy formowanie danego elementu obrabianego. Podczas uwalniania powietrza przez zawór prasy, sprężyny przesuwają tłok z powrotem do góry, gdzie czeka on na realizację dalszych zadań.

Prasa pneumatyczna – dlaczego warto?

Wysokiej klasy prasy pneumatyczne to urządzenia o sztywnej konstrukcyjni zapewniającej precyzyjną, ergonomiczną i niezawodną pracę. Decydując się na zastosowanie prasy pneumatycznej podczas realizacji zadań prasowania, zgniatania czy tłoczenia można przeprowadzać te procesy znacznie szybciej i w prostszy sposób niż przy zastosowaniu prasy hydraulicznej. Ponadto, zadania obróbkowe realizowane przy pomocy prasy pneumatycznej można przerwać w dowolnym momencie.

Szereg zalet, jakimi charakteryzują się prasy pneumatyczne, sprawia, że chętnie wykorzystywane są one w szeregu zadań przemysłowych. Ich zastosowanie zauważalne jest w obrębie prac montażowych czy podczas realizacji wyciskania łożysk, pierścieni i małych form. Prasy pneumatyczne z powodzeniem stosowane są zarówno jako samodzielne stacje roboczej, jak i elementy składowe rozbudowanych linii produkcyjnych.

Prasa pneumatyczna - jaką wybrać?

Na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych propozycji w obrębie pras pneumatycznych przeznaczonych do zastosowań przemysłowych. Jednak chcąc wybrać wysokiej klasy rozwiązanie, warto jest sięgnąć po sprawdzone rozwiązania. Jednym z najczęściej wybieranych produktów tego typu są prasy pneumatyczne EMG, które znajdziesz w naszej ofercie https://polwelt.pl/oferta/prasy-pneumatyczne-EMG. Wyróżniają się one wysoką dokładnością wykonania i niezawodnością. Ich zastosowanie do realizacji zada montażowych czy realizacji procesów wciskania pozwala na przeprowadzanie precyzyjnych zadań przy zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i ergonomii.