Działanie prasy hydraulicznej

24 lutego 2021

Prasy hydrauliczne to narzędzia uciskowe, których praca opiera się na prawie Pascala. Oznacza to, że maszyna wykorzystuje ciśnienie wewnętrzne cieczy, znajdującej się w zamkniętym układzie hydraulicznym do obróbki różnego rodzaju tworzyw. Pod wpływem siły nacisku rozchodzi się ono równomiernie we wszystkich kierunkach. Urządzenie tego typu pozwala na wytworzenie siły o bardzo dużym nacisku, dzięki czemu można je wykorzystywać do realizacji bardzo wielu zadań w różnych sektorach przemysłu.

Jak zbudowana jest prasa hydrauliczna?

Urządzenie składa się z dwóch cylindrów, które zamknięte są tłokami. Cylindry nie są jednakowe, ponieważ różnią się miedzy sobą średnicą, przy czym jeden z nich pełni funkcję pompy. Znajduje się w nich olej hydrauliczny, ściśle zamknięty tłokiem. Dzięki temu, że olej cechuje się nieściśliwością, podczas nacisku można uzyskać siłę o bardzo dużej intensywności, zdecydowanie większą, niż w prasach mechanicznych. Gdy wymagana jest ogromna siła nacisku, mierzona w tonach, prasy wyposażone są w pompy zębate lub łopatkowe. Niektóre maszyny uciskowe wyposażone są w nagrzewnice, podgrzewające olej.

Prasy hydrauliczne - zasady działania

Praca w prasie hydraulicznej odbywa się zgodnie z prawem Pascala. Dwa cylindry połączone są ze sobą i wypełnione olejem hydraulicznym. Cylinder roboczy jest większy od tego, który pełni funkcję pompy, dzięki czemu nacisk siły oddziałującej na pompę działa o wiele silniej na zbiornik roboczy. Powstałe ciśnienie rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach. Wywieranie siły nacisku na jeden tłok, działa także i na drugi, co pozwala na uzyskanie zwielokrotnionej mocy. Dzięki temu, że praca pras pozwala na uzyskanie ogromnej siły, są one chętnie wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki.

Ich zastosowanie

Urządzenia tego typu mają bardzo szerokie zastosowanie i w zależności od modelu - a mogą być hydrauliczne pionowe, poziome, pochyłe, wysięgnikowe, ramowe, bramowe i kolumnowe i posiadać różną moc - służą do wielu zadań. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie jednym z elementów roboczych są siłowniki hydrauliczne. Szeroka gama zastosowań sprawia, że używa się ich w przemyśle samochodowym do produkcji części, w podnośnikach i układach hamulcowych, w zakładach produkujących elektronikę, części klimatyzacyjne, w branży lotniczej, zakładach przemysłowych do obrabiarek, zgniatarek, maszyn wtryskowych. Prasy hydrauliczne wykorzystuje się do zgniatania, cięcia blach, formowania i tłoczenia.

To urządzenia bardzo wydajne, funkcjonalne, proste w obsłudze i wygodne w konserwacji.