Czym jest klinczowanie blach?

5 grudnia 2022

Klinczowanie blach jest innowacyjnym procesem technologicznym mechanicznego łączenia blach na zimno. Dzięki wspomnianej technice mamy możliwość trwałego, szybkiego, a co ważniejsze bezpiecznego połączenia zarówno elementów stalowych, aluminiowych, jak i innych stopów. Ma to znaczne przełożenie na usprawnienie wielu procesów produkcyjnych i to w różnych gałęziach przemysłu, zwłaszcza że w przypadku procesu, jakim jest clinching nie zachodzi konieczność stosowania nitów, drutów lub elektrod spawalniczych.

Na czym polega sam proces klinczowania blach?

Klinczowanie blach to bardzo popularna metoda, która polega na przetłaczaniu na zimno łączonych ze sobą płyt metalu poprzez wywieranie nacisku stempla na matrycę, w wyniku czego materiał ulega tzw. mikrofałdowaniu. Punktowe wywieranie nacisku, które jak wspomniano, powoduje wtłaczanie blachy jedna w drugą, pozwala na stworzenie trwałego, mocnego i solidnego połączenia, którego kształt zależy przede wszystkim od kształtu użytej matrycy. Standardowo łączenie blach na zimno przy wykorzystaniu klinczowania obejmuje zazwyczaj dwie warstwy materiału, choć nie wolno zapominać, że możliwe jest także klinczowanie wielowarstwowe.

Zalety clinchingu

Do najważniejszych zalet technologii, jaką jest clinching, mających duży wpływ na szybki wzrost jej popularności, należy zaliczyć następujące kwestie:

  • możliwość łączenia różnych metali – np. stali z aluminium i to bez wyraźnego obniżenia ich właściwości wytrzymałościowych,
  • stosunkowo niskie koszty sprzętu i eksploatacji,
  • brak uszkodzenia zarówno ochronnej, jak i dekoracyjnej powierzchni,
  • łączenie blach na zimno jest powtarzalne i estetyczne,
  • brak oddziaływania cieplnego, dzięki czemu nie dochodzi do powstania potencjalnych punktów korozyjnych,
  • prostą obsługę maszyn do klinczowania,
  • możliwość wykonania połączenie praktycznie w każdych warunkach.

Ponadto nie wolno zapominać, że sam proces jest dość łatwy i mało czasochłonny. Nic więc dziwnego, że jest niezwykle ceniony w przemyśle, a zwłaszcza w takich branżach jak lotnictwo, automotive, czy chłodniczo-wentylacyjna.

Profesjonalne maszyny do łączenia blach

Chcąc mieć pewność, że cały proces związany z klinczowaniem elementów stalowych, aluminiowych lub też innych stopów, będzie przebiegał sprawnie i fachowo, należy sięgnąć po sprawdzone maszyny do łączenia blach. To właśnie dzięki odpowiednim narzędziom wykonamy trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne łączenia, co z kolei pozwoli na uzyskanie wyrobów o doskonałej jakości. Polecamy zajrzeć do naszej oferty: https://polwelt.pl/oferta/formiarki-i-maszyny-do-laczenia-blach-eckold-clinching, posiadamy maszyny do łączenia marki ECKOLD GmbH.