Czym jest gratowanie i jak je wykonać?

17 marca 2022

W wyniku procesu obróbki bardzo często możemy spotkać się z występowaniem tzw. zadziorów, w celu pozbycia się wspomnianych efektów istotne jest uwzględnienie procesu, jakim jest gratowanie. Ważne jest usunięcie powyższych ubytków z tego względu, że powierzchnia blachy, zawiera ostre krawędzie, a co za tym idzie, jest niebezpieczne i może powodować skaleczenie. Gratowanie jest również istotne, gdyż umożliwia nam na uzyskanie odpowiedniego efektu również w kwestii estetycznej.

Gratowanie - co to takiego?

Najogólniej mówiąc, gratowanie jest to wygładzeniu ostrych krawędzi, a przy tym pozbycie się nierówności oraz zadziorów, które powstały w wyniku obróbki danego tworzywa. Zabezpieczenie przed ukłuciem i przecięciem skóry w czasie pracy, bo powstałe niedoskonałości są tak ostre, że mogą uszkodzić nam skórę, nawet kiedy pracujemy w rękawicach roboczych, to właśnie umożliwia nam gratowanie. Czym jest i dlaczego powyższa czynność jest tak istotna? Gratowanie stanowi proces obróbki wibrościennej i jest ono wykorzystywane w branży medycznej oraz przy produkcji części samochodowych. Proces pozwala nam na stępienie ostrych krawędzi.

Jakie narzędzia warto wybrać przy wykonywaniu gratowania?

Kwestia odpowiedniego dobrania sprzętu uzależniona jest od materiału na jakim, zamierzamy pozbyć się powstałych ubytków. Na rynku mamy do dyspozycji następujące rodzaje urządzeń jak gratowarki do profili, które ze względu na szeroką opcję wykorzystania sprawdzą się również jak gratowarki do rur. Przykładem jednego ze sprzętów tego typu stanowi model, oferowany przez zagraniczne przedsiębiorstwo Haeberle. Przytoczony producent zapewnia nie tylko solidny, ale również i wytrzymały sprzęt, który można zakupić u Nas: https://polwelt.pl/oferta/gratowanie-rur-profili-pretow.  Dodatkowo w zależności od tego ile potrzebujemy frez, odpowiedzialnych za obróbkę, mamy do dyspozycji urządzenie, które zawierają od jednego do nawet czterech części tego typu. Ponadto w przypadku opisywanych artykułów możemy również zaopatrzyć się w gratowarki do prętów i rur. W tej branży z kolei bryluje firma RSA oferująca urządzenia, w których istotnym elementem stanowi szczotka, obrabiająca materiał w różnych konfiguracjach.

W jaki sposób działa gratowarka?

Istotnym rozwiązaniem, które zostały zastosowane w gratowarkach jest użycie do opisywanej czynności mocowanego na bębnie arkusza płótna arkusza ściernego. Blachę lub inny wykorzystywany element należy wówczas położyć na taśmie, która przesuwa się przez wnętrze gratowarki. To właśnie tam przytoczone bębny ścierają powstałe zadziory.

Gratowanie ze względu na walory, jak również i skalę wykorzystania w wielu branżach, co powoduje, że to jest bardzo ważnym, a wręcz niezbędny proces. Kiedy zależy nam na tym, aby został on przeprowadzony w krótkim czasie, a jednocześnie przy zachowaniu odpowiednich względów bezpieczeństwa i jakości warto jest wybrać urządzenie, które będzie pochodziło od wybranego producenta.