Cięcie tlenem - jak to wygląda?

20 października 2022

Jednym z najstarszych sposobów cięcia stali jest cięcie tlenowe. Ta gazowa metoda termicznego cięcia metali to nic innego jak podgrzanie metalu do temperatury spalania, po którym strumieniem gazu pod wysokim ciśnieniem usuwany jest stopiony metal. Do cięcia tlenem niezbędny jest odpowiedni sprzęt — na przykład wypalarki tlenowe do rur. Jak wygląda przebieg takiego procesu? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Jak wygląda proces cięcia tlenem?

Najczęściej używanymi gazami do procesu, jakim jest cięcie tlenem są propan, propylen, gaz ziemny lub acetylen. Cięcie tlenowe składa się z dwóch etapów. W pierwszej części podgrzewa się arkusz blachy aż osiągnie on temperaturę spalania. Służy do tego przez płomień podgrzewający, który wydobywa się z wypalarki. Następnie materiał zostaje utleniony poprzez tlen tnący doprowadzony do niego. W ten sposób, pod wysokim ciśnieniem ze szczeliny wydmuchiwane są jego resztki. Cięcie tlenem bywa używane nie tylko do przecinania grubych blach lub wyrobów hutniczych, ale bywa nawet wykorzystywane do pracy pod wodą.

Sprzęt do cięcia tlenem

Do cięcia tlenem używa się specjalnie skonstruowanego sprzętu. Różnego typu wycinarki mogą być używane do cięcia nietypowych kształtów. Popularne do przecinania rur, także w 3D są wycinarki tlenowe do rur. Takie urządzenia umożliwiają cięcie tlenowe krawędzi rur pod ukosem. Wycinarki tlenowe do rur składają się ze specjalnego ramienia z ruchomą głowicą, która może nawet skręcać. Pozwala ona na wycięcie dowolnego kształtu w materiale przy użyciu tej metody.

Kiedy stosować cięcie tlenem?

Cięcie tlenowe to metoda, która jest stosowana zwłaszcza do obróbki grubych blach. Używa się go do przecinania blach o grubości od 25 mm do nawet 30 cm! Problemem jest tylko reaktywność metalu — cięcie tlenem nie jest zalecane jako metoda do pracy z aluminium lub stalami stopowymi, które są odporne na utlenianie — jak stal nierdzewna. Niektóre metale nie mogą osiągnąć odpowiedniej temperatury zapłonu — wówczas również nie można wykonać tego procesu.

Cięcie tlenem bywa wykorzystywane zwłaszcza do obrabiania stali konstrukcyjnych niskowęglowych i niskostopowych. W tym przypadku materiał powinien zostać podgrzany aż do 1300 stopni Celsjusza w pierwszym etapie procesu. Ta metoda jest również stosowana do przecinania pakietów blach, a także elementów, które pokryły się rdzą lub mają na sobie grubą powłokę lakierniczą.

W przypadku, kiedy nie jest możliwe wykonanie cięcia tlenem należy stosować inne metody. Trudne do przecięcia materiały można ciąć przy pomocy lasera, a nawet cięcia wodą.

Wypalarki tlenowe znajdą Państwo w naszej ofercie pod adresem: https://polwelt.pl/oferta/wypalarka-tlenowa-do-rur.